Arlington SWTC

Southwest Tennis Circuit

ENTRIES ARE CLOSED FOR THIS EVENT...THANK YOU FOR YOUR PARTICIPATION! *Please note staggered start times for singles below...


Arlington High School Southwest Tennis Circuit Summer Tournament


Please Check back here to see if your child has been properly entered. 


It will take a couple of days to update this page.  Please be patient.

Last day updated: 7/26/2018 @ 9:49am


Doubles Start Time- All Divisions (Friday): 8:00AM


**DUE TO EXPECTED HEAT DURING TOURNAMENT PLAY, WE WILL BEGIN PLAY ON SATURDAY (SINGLES) AT 7:30AM. The first two rounds of play will be 6-game sets with no-ad scoring, and pro-sets afterward. **


Note: When both opponents agree, a 6-game set can be played in lieu of the 8-game option.


SCHEDULE OF PLAY (SATURDAY)

7:30am: GIRLS 15 & 18

8:45am: BOYS 15 & 18


*Times are estimated based on current entry numbers and expected match length, they do not guarantee actual match start time.


Please be sure to arrive at least 20 minutes before your scheduled match time.


Boys 15 and under singles

Colton Morrow (Martin)

Aaron O'Neil (Lamar)

Jace Turman (Martin)

Ricky Montgomery Jr. (Corey Academy)

Ronak Jain (Mansfield)

Jack Mitchell (Lake Ridge)

Eric Longnecker (Mansfield)

Mark Ponce (Martin)

Jason Darnell (Martin)

Nolan Webster (Martin)

Aaron Tran (Martin)

Max Williams (Martin)

Ryan Tan (Martin)

Seth West (Martin)

Brian Serrano (Seguin)

Hunter Jimenez (Martin)

Nicolas Vargas (Martin)

Ashton Blackburn (Mansfield)


Girls 15 and under singles

Peyton Hooton (Arlington)

Kate Moravec (Burleson Centennial)

Gianna de Leon (Birdville)

Grace Boeshart (Mansfield)

Ulyana Wilkerson (Lamar)

Jordan Kegler (Lamar)

Paige Rodgers (Martin)

Claire Hollingsworth (Birdville)

Parker Hendricks (Arlington)

Avery Ticer (Mansfield)



Boys 15 and under doubles

Jain/Lowe (Mansfield/Arlington)

Longnecker/Molen

Nielsen/Webster (Martin)


Girls 15 and under doubles

Barefield/Carlisle (Lamar)

Ganss/Hardin (Mansfield)


Boys 18 and under singles
Oliver Whittaker (Arlington)

Jervaughn Muriel 

Marvin Coopman (Lamar)

Joseph Khair (Lamar)

Clayton Wilkerson (Lamar)

Trenton Janda (Martin)

Bryce Knapp (Martin)

Alberto Flores (Martin)

Mauricio Flores (Martin)

John Jax (Mansfield)

Austin Davis (Newman Academy)

Brayan Villatoro (Nimitz)

John Pfitzer (Keller- Timber Creek)

Benjamin Williams (Martin)

Omar Martinez (Nimitz)

Dylan Nguyen (Mansfield)

Ryan Jablon (Martin)

Kole Ellis (Arlington)

Gabriel Meece (Martin)

Trenton Janda (Martin)

Grayson McGeath (Lamar)

Mason Callaway (Legacy)

Jacky Chen (Martin)


Girls 18 and under singles

Jasmine Gurrola (Nimitz)

Natalie Pesenko (Lamar)

Sierra Savant (Seguin)

Deeya Trevedi (Mansfield)

Kenzie Feist (Martin)

Sydney Bailey (Martin)

Erin Rosenbaum (Martin)

Megan Bishop (Martin)

Danyel Zarate (Nimitz)

Julie Ortiz (Arlington)

Carly Siddons (Aledo)

Katie Siddons (Aledo)

Allyssa Hamlin (Lamar)

Boys 18 and under doubles
Whittaker/Stoyak (Arlington)

Nguyen/Jax (Mansfield)

Flores/Flores (Martin)

Janda/Chen (Martin)

Williams/Williams (Martin)

Jablon/Varner (Martin)

Thomas/Ellis (Arlington)

Joiner/Markwardt (Aledo/Weatherford)



Girls 18 and under doubles

Gurrola/Salazar (Nimitz)

Pendley/Horrell (Arlington)

Bailey/Moore (Martin)

Pesenko/Mitchell (Lamar)

Nguyen/Tran (Seguin)

Ortiz/Villavicencio (Arlington)

Siddons/Siddons (Aledo)

Phan/Vu (Martin)

Graham/Rosenbaum (Martin)


Mixed doubles 

Montgomery Jr/Kegler (Corey Acad./Lamar)

Zarate/Martinez (Nimitz)


*PLEASE NOTE ENTRIES ARE FULL AT THIS TIME. 

**SINGLES ENTRIES, PLEASE SEE DRAW START TIMES (ABOVE) FOR SATURDAY.